Coldrex - instruktioner för användning, recensioner, analoger och former av frisättning (pulver för beredning av HotRem-lösning, Knight och Broncho sirap, Max Influenza, HotDrink Junior, tabletter) läkemedel för behandling av förkylning hos vuxna, barn och under graviditet. struktur

I den här artikeln kan du läsa instruktionerna för användning av drogen Coldrex. Presenterade recensioner av besökare på webbplatsen - konsumenterna av detta läkemedel samt synpunkter från läkare specialister på användningen av Coldrex i deras praktik. En stor förfrågan att lägga till din feedback på drogen mer aktivt: Medicinen hjälpte eller hjälpte inte till att bli av med sjukdomen, vilka komplikationer och biverkningar observerades, vilket kanske inte har angivits av tillverkaren i anteckningen. Analoger Coldreksa i närvaro av tillgängliga strukturella analoger. Används för behandling av symtom på förkylningar och influensa hos vuxna, barn, samt under graviditet och amning. Sammansättningen och interaktionen av läkemedlet med alkohol.

Coldrex är ett kombinationsläkemedel för symptomatisk behandling av akut respiratoriska sjukdomar.

Paracetamol har antipyretiska och analgetiska effekter. Eliminerar feber, minskar huvudvärk, smärta i muskler och leder, som ofta åtföljer influensa.

Fenylefrinhydroklorid - sympatomimetisk, smalnar kärlen i nässlemhinnan och paranasala bihålor, vilket resulterar i minskad svullnad och underlättad nasalandning.

Askorbinsyra kompletterar det ökade behovet av C-vitamin för förkylningar och influensa, särskilt i de första stadierna av sjukdomen.

De aktiva ingredienserna i läkemedlet orsakar inte sömnighet och bryter inte upp koncentrationen av uppmärksamhet.

Prometazin är en blockerare av histamin H1-receptorer. Eliminerar svullnad i nässlemhinnan och övre luftvägarna, återställer nasal andning och minskar mängden utsläpp från näsan.

Dextrometorfan är ett antitussiv som undertrycker hostens centrifugering och undertrycker hosta av något ursprung.

Coldrex Broncho - reducerar spänningens ytspänning och klibbning, vilket minskar viskositeten och underlättar avlägsnandet från luftvägarna. Användningen av läkemedlet bidrar till övergången till oproduktiv hosta till produktiv.

struktur

Paracetamol + Koffein + Fenylefrinhydroklorid + Terpingidrat + Askorbinsyra (C-vitamin) + Hjälpämnen (Coldrex).

Paracetamol + Fenylefrinhydroklorid + Ascorbinsyra + hjälpämnen (HotRem, Maxinfluensa och Junior Hot Drink).

Paracetamol + Promethazine Hydrochloride + Dextromethorphan Hydrobromide + Hjälpämnen (Knight).

Guaifenezin + hjälpämnen (Broncho sirap).

farmakokinetik

Paracetamol absorberas snabbt och nästan helt från mag-tarmkanalen, fördelningen i kroppsvätskor är relativt jämn. Metaboliseras huvudsakligen i levern med bildandet av flera metaboliter. Huvudmängden av läkemedlet visas efter konjugation i levern. I oförändrad form uppstår inte mer än 3% av den mottagna dosen av parasetamol.

Askorbinsyra absorberas väl från matsmältningssystemet. Fördelningen i kroppens vävnader är bred. Metaboliseras i levern, utsöndras i urinen i form av oxalat och oförändrat. Askorbinsyra, som tas i alltför stora mängder, utsöndras snabbt oförändrat i urinen.

Fenylefrin absorberas dåligt från mag-tarmkanalen och metaboliseras under första delen i tarmen och leveren under verkan av MAO. När man tar fenylefrin inuti är läkemedlets biotillgänglighet begränsad. Utsöndras i urinen nästan helt som svavelsyrakonjugat.

vittnesbörd

Eliminering av kalla och influensa symptom:

  • ökad kroppstemperatur;
  • huvudvärk;
  • frossa;
  • smärta i leder och muskler
  • nasal congestion;
  • torr hosta;
  • akut trakeit
  • bronkit av olika etiologier;
  • ont i halsen;
  • smärta i bihålorna.

Blanketter för frisläppande

Pulver till lösning för oral administrering (för barn) (Junior Hotdrink).

Pulver för beredning av oral lösning (HotRem och MaksGripp).

Sirap (Broncho och Knight).

Instruktioner för användning och behandling

Vuxna och barn över 12 år är ordinerade 2 tabletter upp till 4 gånger per dag. Barn i åldern 6-12 år - 1 tablett upp till 4 gånger per dag.

Överstiga inte den rekommenderade dosen. Läkemedlet rekommenderas inte i mer än 5 dagar utan att ha råd med en läkare. Om symtomen kvarstår bör du kontakta en läkare.

Pulver Junior Hotdrink

Barn från 6 till 12 år ska ordineras 1 dospåse var 4: e timme. Använd inte mer än 4 dospåse under 24 timmar. Överstiga inte den angivna dosen. Den maximala användningsperioden är högst 5 dagar. Om symtomen kvarstår, kontakta en läkare. Behovet av att fortsätta behandlingen bestämmer läkaren individuellt.

Innehåll av 1 dospåse häll i en mugg, häll ca 125 ml varmt vatten, rör om tills det är löst. Vid behov, tillsätt kallt vatten och socker.

Pulver HotRem och MaksGripp

Vuxna rekommenderas att ta 1 dospåse var 4-6 timmar, men högst 4 dospåse i 24 timmar. Intervallet mellan doserna ska vara minst 4 timmar.

Barn över 12 år är ordinerade 1 dospåse var 6: e timme, men högst 3 doser inom 24 timmar.

Innehållet i 1 dospåse hälls i ett glas varmt vatten (200 ml), omrörs tills det är helt upplöst, om nödvändigt kan du lägga till kallt vatten eller socker.

Dosens maximala längd är 5 dagar.

Vuxna (inklusive äldre patienter) och barn över 12 år, är läkemedlet ordinerat i en enstaka dos av 200 mg (10 ml). Den ska fyllas med sirapfäst mätkål till märket 10 ml och dricka drogen. Om det behövs kan en enstaka dos tas igen var 2-3 timmar.

Barn i åldrarna 3 till 12 år, läkemedlet är ordinerat i en enstaka dos av 100 mg (5 ml). Den ska fyllas med sirapfäst mätkål till märket 5 ml och dricka drogen. Om det behövs kan en enstaka dos tas igen var 2-3 timmar.

Läkemedlet tas bara 1 gång om dagen, på natten, strax före sänggåendet.

Vuxna (inklusive äldre patienter) och barn över 12 år, är läkemedlet ordinerat i en enstaka dos på 20 ml (4 skedar om 5 ml).

Barn i åldern 6 till 12 år, läkemedlet är ordinerat i en enstaka dos av 10 ml (2 matskedar 5 ml).

Biverkningar

  • allergiska reaktioner (hudutslag, urtikaria, angioödem);
  • trombocytopeni, leukopeni, agranulocytos;
  • irritation av gastrointestinala slemhinna
  • torr mun
  • illamående, kräkningar;
  • diarré;
  • huvudvärk;
  • yrsel;
  • bronkial obstruktion;
  • sömnlöshet;
  • en liten ökning av blodtrycket;
  • hjärtklappning.

Kontra

  • den genetiska frånvaron av glukos-6-fosfat dehydrogenas;
  • sjukdomar i blodsystemet;
  • leversjukdom;
  • njursjukdom;
  • hypertyreoidism;
  • diabetes;
  • arteriell hypertoni;
  • hjärtsjukdom (märkt stenos av aortas mun, akut hjärtinfarkt, takyarytmier);
  • godartad prostatahyperplasi;
  • glaukom med vinkel-stängning
  • samtidig användning med andra läkemedel som innehåller paracetamol;
  • Samtidig administrering av antidepressiva medel, inklusive MAO-hämmare, och en period på upp till 14 dagar efter deras uttag
  • epilepsi;
  • graviditet;
  • amning (amning);
  • barn upp till 18 år (MaxGripp), upp till 12 år (HotRem), upp till 6 år (Knight och Junior HotDrink), upp till 3 år (Broncho);
  • Överkänslighet mot ingredienserna som utgör läkemedlet.

Använd under graviditet och amning

Läkemedlet Coldrex är kontraindicerat för användning under graviditet.

Om det är nödvändigt bör användning under amning bestämma om amningstiden avslutas.

Särskilda instruktioner

Patienten ska informeras om att symtomen på sjukdomen kvarstår efter 5 dagars användning av läkemedlet, ska du sluta ta det och rådfråga din läkare.

Läkemedlet ska tas endast i rekommenderade doser.

Läkemedlet ska inte tas samtidigt med andra läkemedel som innehåller paracetamol, liksom andra icke-narkotiska analgetika (metamizolnatrium), icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel (acetylsalicylsyra, ibuprofen), barbiturater, antikonvulsiva läkemedel, rifampicin och kloramfenikol

Försiktighet ska tas samtidigt Coldrex med metoklopramid, domperidon, kolestiramin, indirekta antikoagulantia (warfarin).

Patienter som tar Coldrex bör avstå från att dricka alkohol. Det rekommenderas inte att förskriva läkemedlet för kronisk alkoholism.

Patienter på lågnatrium dieter bör ta hänsyn till att 1 påse Coldrex innehåller 0,12 g natrium.

När du utför test för att bestämma nivån av urinsyra och blodsockernivån, ska en läkare varnas om användning av Coldrex, eftersom läkemedlet kan snedvrida resultaten från laboratorietester som utvärderar koncentrationen av glukos och urinsyra.

Droginteraktioner

Paracetamol ökar effekten av indirekta antikoagulantia (warfarin och andra coumariner), som ökar risken för blödning, när de tas under lång tid.

Induktorer mikrosomala oxidationsprodukter enzymer i levern (barbiturater, fenytoin, karbamazepin, rifampicin, AZT, fenytoin, etanol (alkohol), flumetsinol, fenylbutazon och tricykliska antidepressiva) öka risken för hepatotoxicitet med överdoser och samtidigt med paracetamol.

Hämmare av mikrosomal oxidation (cimetidin) minskar risken för hepatotoxisk verkan.

Paracetamol minskar effektiviteten av diuretika.

Metoklopramid och domperidon ökar, och kolestiramin minskar absorptionshastigheten för paracetamol.

Paracetamol ökar effekterna av MAO-hämmare, sedativa medel, etanol (alkohol).

Codrex när det tas med MAO-hämmare kan leda till en ökning av blodtrycket.

Fenylefrin minskar effekten av beta-blockerare och antihypertensiva läkemedel.

Tricykliska antidepressiva medel ökar fenylfrins sympatomimetiska effekt, samtidigt som halotan med fenylefrin ökar risken för ventrikelarytmier.

Fenylefrin minskar den hypotensiva effekten av guanetidin, vilket i sin tur förbättrar fenylefrins alfa-adrenostimuliruyuschy aktivitet.

Antidepressiva medel, anti-parkinsoniska läkemedel, antipsykotika, fenotiazinderivat ökar risken för urinretention, torr mun och förstoppning.

Samtidig tillsättning av glukokortikosteroider (GCS) med fenylefrin ökar risken för att utveckla glaukom.

Analoger av Coldrex Drug

Strukturala analoger av den aktiva substansen:

Analoger för farmakologisk grupp (anilider i kombinationer):

  • Adzhikold;
  • AnGriCaps Maxim;
  • Antigrippin;
  • AntiFlu;
  • AntiFlu Kids;
  • Apap C Plus;
  • Brustan;
  • Vicks Active SimptoMax;
  • Gevadal;
  • Grippeks;
  • Grippostad;
  • Grippostad god natt;
  • Grippostad S;
  • Influensa och kyla ömma influensa
  • Influensa är extra för förkylningar och influensa;
  • Gripend;
  • Grippand HotActive;
  • Grippand HotActive Max;
  • Daleron C;
  • Daleron C junior;
  • Barnens Tylenol för förkylningar;
  • dolar;
  • Ibuklin;
  • Inflödesbox;
  • Inflyunet;
  • Kaffetin;
  • Caffetin Cold;
  • Kodelmikst;
  • Coldact Flu Plus;
  • Coldrex MaxGripp;
  • Coldrex Knight;
  • Coldrex Hotrem;
  • Coldrex Hotrem med citron smak;
  • Coldrex Hotrem med smak av citron och honung;
  • Coldrex Junior Hot Drink;
  • Koldfri;
  • Koffedon;
  • Lemsip citron;
  • Lemsip Max;
  • Lemsip Black Currant;
  • Maxicold;
  • Maxicold Reno;
  • Meksavit;
  • Migrenium;
  • Migra nol;
  • Mulsineks;
  • NEXT;
  • Neoflu 750;
  • Novalgin;
  • Padeviks;
  • Panadein;
  • Panadol Extra;
  • Panoksen;
  • Parakodamol;
  • Paralen extra;
  • Paracetamol Extra;
  • Paracetamol Extra Children;
  • Pentalgin;
  • Pentaflutsin;
  • Plivalgin;
  • Prostudoks;
  • Passage forte;
  • Rinzai;
  • Rinzasip;
  • Rinikold;
  • Saridon;
  • solpadein;
  • Solpadein Fast;
  • Stopgripan;
  • Stopgripan forte;
  • Strimol plus;
  • Tylenol för förkylning;
  • TeraFlu;
  • Theraflu för kall och influensa;
  • TheraFlu för kall och influensa Extra;
  • Theraflu Extratab;
  • Toff plus;
  • Trigan D;
  • Fastorik;
  • Fastk plus;
  • Febritset;
  • Femizol;
  • Fervex;
  • Fervex för barn;
  • Vervex torrhosta;
  • Ferwex Rhinit;
  • Flukoldin;
  • Flyukoldeks;
  • Flyukomp;
  • Flucomp Extratab;
  • Flyustop;
  • Hayrumat;
  • Efferalgan med vitamin C;
  • Yunispaz.

Coldrex för barn

Multikomponentdroger är mycket populära vid behandling av kyla och influensa. En av de mest kända är Coldrex. Olika former av denna medicin har länge använts av vuxna för feber och andra symptom på ARVI. Men är det möjligt att ge sådana medel till ett barn?

Släpp form och sammansättning

Utbudet av Coldrex-preparat innehåller följande alternativ:

  • Coldrex tabletter. De utmärks av en långsträckt form, en tvåskiktsstruktur och en vit-orange färg. En förpackning innehåller 12 tabletter, innehållet av paracetamol i var och en är 500 mg, fenylefrin i form av hydroklorid - 5 mg och askorbinsyra - 30 mg. Dessutom innehåller 1 tablett 25 mg koffein och terpinhydrat i en dos av 20 mg. Dessutom inkluderar läkemedlet stärkelse, natriumlaurylsulfat, povidon, kaliumsorbat och andra substanser.
  • Coldrex Junior Powder. Detta läkemedel är tillgängligt i portionspåse innehållande 300 mg paracetamol vardera, 5 mg fenylefrin och 20 mg askorbinsyra. Inuti väskan är ett vitt eller gult pulver som luktar citron. Efter blandning med vatten bildar den en grumlig, citrongul drink. Hjälpämnen droger representeras av curcumin, natriumcyklamat, sackaros och andra föreningar. En låda innehåller 10 förpackningar.
  • Coldrex HotRem Powder. Detta läkemedel finns också i förpackningar med 5-10 stycken i 1 förpackning. Innehållet i påsarna är varma drycker med två smaker - citron (gul) och citronhonung (gulbrun nyans). En sådan beredning innehåller samma aktiva föreningar som Junior, men i högre doser: Paracetamol i 1 förpackning representeras av en dos av 750 mg, fenylefrin - en dos av 10 mg och askorbinsyra ingår i en mängd av 60 mg. Bland de ytterligare komponenterna kan man se sackarin, citronsyra, aspartam, smaker och andra ämnen.
  • Coldrex Broncho sirap. Detta läkemedel presenteras i flaskor på 100 eller 160 ml av en viskös brun flytande lukt av anis och lakrits. Dess huvudsakliga ingrediens är guaifenesin. Mängden sådant ämne i 5 ml sirap är 100 mg. Den kompletteras med dextros, makrogol, natriumcyklamat, melass och andra komponenter.
  • Coldrex Knight Syrup. Det är en klar, viskös grön vätska som luktar som mint. Läkemedlet framställs i flaskor på 100 och 160 ml, kompletterat med en mätkopp. Den innehåller paracetamol (i en dos av 250 mg / 5 ml), till vilken prometazin och dextrometorfan tillsätts. Hjälpämnen av läkemedlet är natriumcyklamat, aromatisk olja, flytande dextros och andra ämnen.
  • Coldrex Maxgripp Pulver. Denna medicin innehåller 1000 mg paracetamol, 40 mg C-vitamin och 10 mg fenylefrin per portion, så det är inte ordinerat i barndomen.

Coldrex Junior

Blanketter för frisläppande

Instruktioner Coldrex junior

Coldrex Junior (paracetamol + fenylefrinhydroklorid + askorbinsyra) är ett kombinationsläkemedel för att eliminera symptomen av influensa och ARVI hos barn i åldern 6 till 12 år. En viktig egenskap hos ARVI är mångfalden av deras patogener, inklusive en hel "avlägsnande" av respiratoriska virus: influensavirus, rhino- och adenovirus, respiratorisk syncytialvirus etc. Allt detta gör det extremt svårt att utveckla varianter av patogenetisk terapi av virusinfektioner. I detta avseende är ökad betydelse kopplad till medel för symptomatisk behandling av influensa och SARS. Ett sådant läkemedel är Coldrex Junior, designad speciellt för barn. Ingredienserna i detta läkemedel ger terapeutisk täckning av alla patogenetiska länkar av ARVI. Den viktigaste komponenten i Coldrex junior är paracetamol med hög renhet. Paracetamolhaltiga läkemedel används som smärtstillande medel och antipyretika i cirka 40 år. Enligt molekylens struktur ligger paracetamol nära fenacetin, men i motsats till det senare har det ingen toxisk effekt på njurarna och orsakar inte metemoglobinemi. Dessutom är paracetamol till skillnad från samma aspirin relativt säkert för matsmältningssystemet och kan användas även av personer som lider av magsår. Till skillnad från analgin förvärrar paracetamol inte blodbilden genom granulocytopeni och granulocytos. Samtidigt är styrkan i dess antipyretiska och analgetiska verkan ganska jämförbar med ovanstående läkemedel. Paracetamols verkan beror på blockaden av syntesen av prostaglandin-inflammatoriska mediatorer. Samtidigt är denna effekt, till skillnad från salicylater och andra icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel, inte tillämplig på hela kroppen, utan realiseras huvudsakligen på nivån av centrala nervsystemet, med vilken läkemedlets uttalade antipyretiska effekt är associerad. De analgetiska effekterna av paracetamol är mer komplexa och påverkar både centrala och perifera vägar för smärtimpulsöverföring. Den mildare och mer selektiva effekten av läkemedlet på prostaglandinsystemet bestämmer den gynnsamma profilen för dess säkerhet.

Fenylefrinhydroklorid är en beta-adrenomimetisk. Påverkar "dess" receptorer, orsakar en minskning i lumen av näslemhinnans arterioler, vilket eliminerar puffiness och rinorré och underlättar nasal andning. Askorbinsyra är inget annat än C-vitamin, vilket är känt för alla. Kall i bokstavlig mening av ordet "tvätta ut" reserverna av detta vitamin från kroppen. Inkluderingen av askorbinsyra i Coldrex Junior-kompositionen bidrar till att stärka immunsystemet, normalisera cellulär andning och stärka kroppens egna skyddsmekanismer. En av de viktigaste fördelarna med Coldrex-serien av läkemedel är närvaron av alla aktiva ingredienser som krävs för kombinationsbehandling av ARVI i en enda tablett eller ett pulverpaket, vilket gör det så enkelt som möjligt för patienter att ta droger. I synnerhet uppfyller kompositionen hos Coldrex junior fullt ut barnens behov när det gäller effektivitet och säkerhet. Med den tidiga starten av farmakoterapi förkortar läkemedlet betydelsen av manifestationen av akuta virusproblem. Så, i frånvaro av adekvat behandling av akuta respiratoriska virusinfektioner, rhinorré varar i genomsnitt 5-7 dagar och hostar mer än 10 dagar. Coldrex junior vid den tidiga början av användningen möjliggör att stoppa dessa symtom under de första dagarna av sjukdomen, vilket sänker den ytterligare spridningen av infektion i slemhinnan i andningsorganen. Drogen förbättrar väsentligt patientens allmänna tillstånd, eliminerar den förtryckande psykologiska bakgrunden som orsakas av feber, rinnande näsa, hosta och svaghet. Receptionen av Coldrex junior vid de första tecknen på sjukdomen bidrar till att förhindra utvecklingen av sitt akuta stadium, det vill säga stoppar den inflammatoriska reaktionen "i knoppen".

Coldrex Junior finns i pulver för att förbereda en lösning för oral administrering. Enstaka doser - 1 dospåse, upptagnings frekvens - var 4: e men högst 4 doser per dag. Den maximala varaktigheten av en läkemedelskurs är högst 5 dagar.

Coldrex Junior Hot Drink - officiella instruktioner för användning

Registreringsnummer:

Handelsnamn: COLDREX Junior Hot Drink

Doseringsformulär:

Beskrivning:
Från vitt till svagt gult heterogent pulver med lukt av citron. När innehållet i påsen löses upp i 125 ml varmt vatten bildas en grumlig lösning av gult till gulgrön färg, som inte har ett skum på ytan, med citronlukt; Det kan finnas ett litet utkast.

ingredienser:

Farmakoterapeutisk grupp: akut respiratoriska infektioner och "förkylning" av symptombehandling (analgetiskt icke-narkotiskt medel + alfa-adrenerge läkemedel + vitamin). ATX-kod: N02BE51

Farmakologiska egenskaper:

Paracetamol har en smärtstillande och antipyretisk effekt, fenylefrin minskar svullnaden i slemhinnorna i näsbihålen, vilket resulterar i lättare andning, askorbinsyra (C-vitamin) kompletterar det ökade behovet av C-vitamin för förkylningar och influensa.

Indikationer: Används för barn 6-12 år för att eliminera symtomen på förkylning och influensa, såsom feber, huvudvärk, frossa, smärta i leder och muskler, känsla av nasal trafikstockning, smärta i bihålorna och halsen.

Kontraindikationer:

Dosering och administrering:

Barn från 6 till 12 år: 1 påse varje 4 timmar. Ta inte mer än 4 dospåse inom 24 timmar.

Ge inte läkemedlet till barn under 6 år utan att ha råd med en läkare.

Läkemedlet rekommenderas inte i mer än fem dagar utan att ha råd med en läkare. Om symtomen kvarstår, kontakta en läkare.

Överstiga inte den angivna dosen. Vid överdosering, sök omedelbart läkare, även om barnet känns bra, eftersom det finns risk för försenad allvarlig leverskade.

Biverkningar:

Paracetamol har sällan en bieffekt.

Ibland kan allergiska reaktioner vara möjliga, till exempel hudutslag, urtikaria, angioödem.

Sällan - trombocytopeni, leukopeni, agranulocytos.

Vid långvarig användning överstiger den rekommenderade dosen hepatotoxiska och nefrotoxiska effekter.

Fenylefrin kan orsaka illamående, huvudvärk, en liten ökning av blodtrycket och i sällsynta fall hjärtklappningar som passerar efter att läkemedlet har avbrutits.

Om några biverkningar inträffar, kontakta en läkare.

överdosering:

BEREDNINGEN SKALL FUNGERAS ENDAST I REKOMMENDERADE DOSER.

Tecken på överdosering är illamående, kräkningar, magont, svettning, blek hud, hjärtarytmi.

Efter 1-2 dagar kan tecken på leverskador detekteras.

I allvarliga fall utvecklas leverfel och koma. Om du misstänker förgiftning, ska du omedelbart söka medicinsk hjälp. Offret ska göra en magsvikt under de första 4 timmarna av förgiftning och konsultera en läkare. En specifik motgift mot paracetamolförgiftning är acetylcystein.

Särskilda instruktioner:

Interaktion med andra droger:

Kontrollera med din läkare om du tar metoklopramid, domperidon (används för att behandla illamående och kräkningar) eller kolestiramin (används för att sänka kolesterol i blodet), eftersom Metoklopramid och domperidon ökar absorptionshastigheten för paracetamol och minskar kolestyramin.

Glukokortikosteroider ökar risken för att utveckla glaukom. Paracetamol minskar effektiviteten av diuretika. Halotan ökar risken för ventrikelarytmier. Fenylefrin minskar den hypotensiva effekten av guanetidin. Guanetidin ökar den alfa-adrenostimulerande effekten av fenylefrin. Paracetamol ökar effekten av indirekta och antikoagulanta medel (warfarin och andra coumariner), som ökar risken för blödning, när de tas under lång tid.

Formutsläpp: Pulver till lösning för oral administrering (för barn). På 3 g i påsar från laminatet (FFT). 10 påsar tillsammans med bruksanvisningar placeras i en kartong.

Coldrex (Coldrex) - bruksanvisningar

Coldrex är ett kombinationsläkemedel med antipyretiska och analgetiska egenskaper som hjälper till att hantera kyla och influensa symtom. Enligt anvisningarna bidrar läkemedlet till att minska svullnaden i slemhinnan och förminskningen av blodkärl i näsan, vilket underlättar nasal andning och eliminerar riva. Faktum är att de kan ersätta de flesta hostläkemedel. På apotek finns Coldrex tillgängligt i tre doseringsformer på en gång, och vi kommer att prata om var och en av dem mer detaljerat.

Blanketter för frisläppande

Coldrex är en hel grupp läkemedel som används för att lindra symtomen på influensa och förkylningar. Läkemedlet tillverkas i tre former.

tabletter

Innehåller det största antalet aktiva substanser, vilket hjälper till att snabbt bli av med SARS symtom. Coldrex tabletter är indicerade för användning av vuxna och småbarn från 6-7 år

pulver

Läkemedlet i form av ett pulver absorberas snabbt i blodet, på grund av vilket det börjar verka inom 15 minuter efter applicering.

  • Coldrex Max Flu - ett läkemedel för vuxna, som inkluderar maximal dos av paracetamol;
  • Coldrex Hotrem - pulver med smaker som ger drycken en smak av honung eller citron. Den innehåller sackarin och sackaros, så det är inte önskvärt för diabetiker.
  • Coldrex Junior - designad speciellt för barn. Suspensionens sammansättning är mindre aktiva substanser, vilket minskar sannolikheten för biverkningar.

Pulvret späds med vatten och tas sedan oralt. Sammansättningen av läkemedlet utöver de aktiva beståndsdelarna innefattar smaker som ger den varma drycken en trevlig citron- eller honung-citron smak.

sirap

Utgivningsformen representeras av två typer av läkemedlet - Coldrex Broncho och Coldrex Knight. Dessa är expektorativa och antipyretiska läkemedel, som inkluderar guaifenesin och kamfer. Enligt instruktionerna kan sirap ges inte bara till vuxna, men också till barn från 3 år.

struktur

Coldrex avser läkemedel av symptomatisk verkan, det vill säga det slutar kalla symtom men bekämpar inte orsakerna till deras förekomst.

Sammansättningen av Coldrex, oavsett form av frisättning, innefattar tre huvudsakliga aktiva beståndsdelar:

  • Paracetamol är ett effektivt antipyretiskt medel med analgetisk verkan. Non-narkotisk analgetik reducerar antalet prostaglandiner i kroppen, och bidrar också till normaliseringen av termoreguleringscentralen i hypotalamusen.
  • Askorbinsyra är ett immunostimulerande vitamin som bidrar till ökad nonspecifik immunitet. Tack vare C-vitamin stimulerar Coldrex en ökning av den fagocytiska aktiviteten hos makrofager. Dessutom ger askorbinsyra läkemedelsantioxidantegenskaperna.
  • Fenilfrin är ett symptomatiskt medel som eliminerar svullnad i slemhinnan i övre luftvägarna. Hjälper till att hantera rinorré och nasal trafikstockning.

På grund av denna komposition, lindrar läkemedlet på kortast möjliga sätt nästan alla symptom på en förkylning. Det orsakar emellertid inte slöhet och allergiska reaktioner.

Indikationer för användning

Läkemedlet kommer att hjälpa till att bli av med följande symtom:

  • hypertermi (feber);
  • nasal trafikstockning och rinit;
  • muskelsmärta och frossa;
  • obehag i halsen och paranasala bihålor;
  • huvudvärk och lakrimation.

Coldrex med andra ord undertrycker obehagliga symptom i följande sjukdomar:

Doskuren

Pulver HotRem och MaksGripp

Innehåll 1 påse häll i ett glas varmt vatten (200 ml) och rör om tills det är löst. Före användning kan du lägga till kallt vatten eller socker.

  • för vuxna - 1 dospåse 3-4 gånger om dagen med ett intervall på 4-6 timmar, men inte mer än 4 dospåse i 24 timmar;
  • för barn över 12 år - 1 påse med ett intervall på 6 timmar, men inte mer än 3 dospålar inom 24 timmar.

Pulver Junior Hotdrink

Barn från 6 till 12 år rekommenderas att ta 1 dospåse var 4: e timme, men högst 4 doser per dag. Överstiga inte den angivna dosen.

Innehållet i påsen hälldes i en mugg och häll 125 ml varmt vatten, omrördes sedan tills det löstes upp.

Coldrex Tablets

Läkemedlet tas oberoende av måltiden och dricker mycket vatten.

  • för barn 6-12 år - 1 tablett 3-4 gånger om dagen;
  • för barn från 12 år - 2 tabletter inte mer än 4 gånger om dagen;
  • för vuxna - 2 tabletter upp till 5 gånger om dagen.

Trots den höga koncentrationen av aktiva substanser i tabletterna kan de användas även för gravida kvinnor, men endast efter samråd med en specialist.

Broncho sirap

För bekvämligheten är varje förpackning av läkemedlet utrustad med en mätkopp med märken i 5 och 10 ml.

  • vuxna och barn äldre än 12 år - 200 mg (10 ml) per mottagning;
  • barn i åldern 3 till 12 år - 100 mg (5 ml) per mottagning.

I båda fallen kan vid behov en enstaka dos tas upprepade gånger var 2-3 timmar.

Riddarsirap

Läkemedlet tas 1 gång per dag - på natten strax före sänggåendet.

  • vuxna och barn över 12 år - 20 ml (4 skedar, 5 ml vardera);
  • barn i åldern 6 till 12 år - 10 ml (2 skedar med 5 ml).

Oavsett frisättningsform kan Coldrex inte användas i mer än 5 dagar i rad. Om symtomen kvarstår, är det nödvändigt att avbryta behandlingen och kontakta en läkare.

Kontra

Coldrex innehåller paracetamol, som i stora mängder kan skapa stress på vissa inre organ, särskilt lever och njurar. Därför är det oönskat att använda det i närvaro av:

  • diabetes och högt blodtryck
  • hjärtsjukdomar och hypertyreoidism
  • njur- och leverdysfunktioner
  • hematopoietiska störningar.

Dessutom är det förbjudet att kombinera Coldrex med andra läkemedel, vilket inkluderar paracetamol.

Biverkningar

När dosen observeras, tolereras Coldrex väl av de flesta patienter. I sällsynta fall kan följande biverkningar inträffa:

  • huvudvärk;
  • illamående;
  • hjärtklappning;
  • högt blodtryck;
  • allergiska reaktioner i form av utslag, urtikaria, angioödem.

Som tidigare noterat skapar paracetamol en stor belastning på "filtreringssystemet", vilket inkluderar lever och njurar. Vid interaktion med alkohol leder paracetamol till allvarlig förgiftning av kroppen, vilket åtföljs av manifestationen av sådana biverkningar:

  • illamående och yrsel
  • hjärtklappning och kräkningar;
  • bronkial obstruktion och diarré;
  • torr mun och huvudvärk.

Coldrex: bruksanvisningar

Läkemedlet Coldrex tillhör den kliniska farmakologiska gruppen läkemedel för symptomatisk behandling av akut respiratoriska sjukdomar. Den terapeutiska effekten av läkemedlet beror på effekten av flera aktiva beståndsdelar som utgör sin sammansättning.

Släpp form och sammansättning

Coldrex finns i pulverform för beredning av oral lösning. Det finns två typer av läkemedlet - Coldrex Hotrem och Coldrex Maxgripp, som skiljer sig åt i de olika doserna av de viktigaste aktiva ingredienserna:

  • Paracetamol - 1 g i Maxgripp och 750 mg i Hotrem.
  • Fenylefrinhydroklorid - 10 mg i båda typerna av läkemedlet.
  • Askorbinsyra - 40 mg i Maxgripp och 60 mg i Hotrem.

Också ingår i beredningen är hjälpkomponenter, vilka innefattar:

  • Citronsyra.
  • Sackaros.
  • Natriumcyklamant.
  • Natriumsackarinat.
  • Kolloidal kiseldioxid.
  • Majsstärkelse
  • Färger och smaker.

Pulver Coldrex Maxgripp och Hotrem finns i en specialpåse med motsvarande innehåll av aktiva substanser i den. Kartongförpackningen innehåller 5 eller 10 flerskiktiga dospåse och instruktioner för användning av läkemedlet.

Farmakologisk aktivitet

Den terapeutiska effekten av Coldrex beror på verkan av dess aktiva ingredienser:

  • Paracetamol - en representant för gruppen icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel. Det har antipyretisk och analgetisk effekt.
  • Fenylefrin - refererar till sympatomimetika, det smalnar kärlen i submucosalskiktet i övre luftvägarna och minskar därmed deras svullnad, brännande känsla och klåda.
  • Askorbinsyra - C-vitamin, stimulerar immunsystemets funktionella aktivitet, har en liten antiviral aktivitet, särskilt i början av akut respiratorisk viral patologi.

Data om absorption, distribution, metabolism och utsöndring av aktiva substanser presenteras inte.

Indikationer för användning

Läkemedlet används för symtomatisk behandling (läkemedelsreduktion av symtom) av akut luftvägsinfektion, som inkluderar feber, nässäppa och ödem i paranasala bihålor, värkande muskler och leder, huvudvärk.

Kontra

Coldrex Hotrem och Maxgripppulver är kontraindicerade vid vissa patologiska och fysiologiska tillstånd i kroppen, vilka inkluderar:

  • Överkänslighet mot någon av komponenterna i läkemedlet.
  • Svår patologi i levern eller njurarna, åtföljd av en uttalad minskning av organens funktionella aktivitet.
  • Patologin i blodet och blodbildningssystemen.
  • Thyrotoxicosis är en uttalad patologisk ökning av sköldkörtelns funktionella aktivitet.
  • Arteriell hypertoni - ökat blodtryck.
  • Hjärtspatologi i hjärtat - stenos (förminskning) av aortaöppningen, hjärtinfarkt (hjärtmuskulaturens död), takyarytmi (markant ökning av hjärtfrekvens och arytmi).
  • Lukkvinkelglaukom, som kännetecknas av ökat intraokulärt tryck.
  • Benign hyperplasi (adenom) i prostatakörteln.
  • Diabetes mellitus är ett brott mot kolhydratmetaboliken med en ökning av blodsockernivån.
  • Parallell administrering av läkemedel i den farmakologiska gruppen, beta-blockerare, antidepressiva medel, monoaminoxidashämmare, samt en period av 14 dagar efter deras uttag.
  • Graviditet och amning.
  • Barn under 18 år (för Coldrex Maxgripp) eller upp till 12 (för Coldrex Hotrem) år.

Med försiktighet används läkemedlet för medfödd hyperbilirubinemi (ökad nivå av bilirubin i blodet). Innan du börjar ta drogen, se till att det inte finns kontraindikationer.

Dosering och administrering

Coldrex läkemedel tas oralt, efter att pulveret har förlösats i varmt rent vatten. Coldrex Maxgripp används för vuxna med 1-2 påsar var 4-6 timmar. För barn över 12 år tillämpar Coldrex Hotrem 1 pås varje 4-6 timmar. Dosens maximala längd är 5 dagar.

Biverkningar

Acceptans av Coldrex Hotrem eller Maxgripp-pulver kan leda till utveckling av biverkningar från olika organ och system:

  • Matsmältningssystemet - illamående, kräkningar, smärta i magen.
  • Nervsystemet - huvudvärk, nervös spänning, irritabilitet, sömnstörning.
  • Blod och röd benmärg - anemi (anemi), en minskning av antalet blodplättar i blodet (trombocytopeni).
  • Kardiovaskulärt system - ökat systemiskt arteriellt tryck, hjärtklappning.

Vid långvarig användning av läkemedlet kan det leda till skador på lever och njurar, liksom ökning av kaliumnivån i blodet på grund av exponering för askorbinsyra. Vid utveckling av symtom på negativa reaktioner efter att ha tagit läkemedlet, är det nödvändigt att sluta använda det och konsultera en läkare.

Särskilda instruktioner

Innan du börjar ta Pulver Coldrex Hotrem eller Maxgripp är det viktigt att noggrant läsa instruktionerna för läkemedlet. Det finns flera specifika indikationer angående administrationen, som inkluderar:

  • Varaktigheten av läkemedelsbehandlingskursen bör inte överstiga 5 dagar.
  • Läkemedlet kan endast användas i rekommenderade terapeutiska doser.
  • Under behandlingen ska du vägra att ta alkohol.
  • Vid samtidig behandling av droger från andra läkemedelskategorier bör varnad läkare varnas för detta, eftersom läkemedelsinteraktioner ofta kan utvecklas.
  • Läkemedlet har ingen direkt effekt på den funktionella aktiviteten hos centrala nervsystemet, dess koncentrationsförmåga samt hastigheten på de psykomotoriska reaktionerna.

I apoteksnätverket säljs Coldrex Hotrem och Maxgripppulver utan recept. Om du är osäker på läkemedlet, bör du rådgöra med din läkare.

överdos

Ett signifikant överskott av den rekommenderade terapeutiska dosen kan leda till utveckling av hudens hud, illamående, kräkningar, aptitlöshet, upp till dess fullständiga frånvaro (anorexi), nekros (död) hos leverceller. Allvarlig överdosering leder till massiv nekros av levern i strid med dess funktionella aktivitet och utvecklingen av leverkärl. Behandling av överdosering innebär att mage, tarmen tar tarmsubstanser (aktiverat kol) och genomför också symtomatisk behandling. Acetylcystein är en specifik motgift mot paracetamol.

Coldrex-analoger

För aktiva ingredienser och terapeutisk effekt liknande Coldrex Hotrem och Maxgripp är läkemedel Ajikold, Antigrippin, Maksikold.

Villkor för lagring

Läkemedlet ska förvaras på ett torrt ställe, otillgängligt för barn vid en lufttemperatur som inte överstiger + 25ºC. Hållbarheten är 3 år från tillverkningsdatumet.

Coldrex Hotrem och Coldrex Maxgripp pris

Den genomsnittliga kostnaden för 10 påsar Coldrex Hotrem på apotek i Moskva är 308 rubel, för Coldrex Maksgripp är det cirka 348 rubel.

Coldrex

Coldrex är ett kombinationsmedel som syftar till att minska svårighetsgraden av symtom på kyla, influensa och andra akuta respiratoriska virusinfektioner.

Läkemedlet bidrar till att sluta smärta, sänka värmen och minska näsa och rhinorré väsentligt. Varje form av Coldrex är fritt tillgänglig på apotek. Terapi med detta läkemedel, med respekt för dosregimen och tillverkarens recept, orsakar inte biverkningar.

För att undvika skadliga hälsoeffekter, kontakta din läkare.

Formlösning och sammansättning av den klassiska Coldrex

Tabletter i form av en oval, indikerad av två färger - vit och orange med möjliga ljusa fläckar. På ytan finns en märkning "Coldrex".

  • paracetamol - 500 mg.
  • askorbinsyra - 30 mg.
  • koffein - 25 mg.
  • terpinhydrat - 20 mg.
  • Fenylefrinhydroklorid - 5 mg.

Coldrex Hotrem

Instant mix med en karaktäristisk arom. Den färdiga lösningen är en genomskinlig vätska med olösliga vita komponenter.

  • paracetamol - 750 mg;
  • askorbinsyra - 60 mg;
  • fenylefrinhydroklorid - 10 mg.

Coldrex MaxGripp

Det produceras i form av torrsubstans, lösligt i varmt vatten med en karakteristisk arom. Efter upplösning i vatten bildar Coldrex MaksGripp en klar vätska utan sediment och olösliga partiklar.

  • paracetamol - 1000 mg;
  • askorbinsyra - 40 mg;
  • fenylefrinhydroklorid - 10 mg.

Coldrex Broncho

Det är en viskös tjock sirap av mörk färg med en karaktäristisk arom av anis och lakrits och söt smak.

Coldrex Lari Plus

Pastiller för att suga olika smaker.

  • Dikloninhydroklorid - 2 mg (3 mg för fågel-körsbärsmakad produkt).

När hjälper det?

Kombinerade medel avsedda för symptomatisk behandling av förkylningar och influensa. Hjälper bekämpa följande kliniska manifestationer:

  • feber syndrom (feber, feber, frossa);
  • huvudvärk;
  • myalgi (kroppssmärtor);
  • artralgi (ledsmärta);
  • svårighet i nasal andning
  • rhinorré (näsström);
  • smärta och obehag i halsen och sinusområdet (bihålor).

Coldrex har nästan ingen effekt på orsaken till sjukdomen, så det kommer inte att påskynda läkningsprocessen.

Hur fungerar Coldrex?

Egenskaper av läkemedlet på grund av dess sammansättning. De aktiva ingredienserna i läkemedlet har följande farmakodynamik och farmakokinetik:

  1. Paracetamol blockerar non-selektivt enzymet cyklooxygenas i centrala nervsystemet, vilket minskar produktionen av mediatorer av smärta och inflammation - prostaglandiner. Substansen minskar excitabiliteten hos det hypotalamiska centrumet av termoregulering, vilket bestämmer dess antipyretiska effekt.
  2. Fenylefrin är en sympatomimetisk; det smalnar de perifera kärlen, minskar inflammatorisk svullnad i slemhinnorna och underlättar näsan.
  3. Koffein har en allmän stimulerande effekt på nervsystemet och ökar effekten av andra aktiva ingredienser.
  4. C-vitamin är en kraftfull antioxidant och immunmodulator som ökar kroppens motståndskraft mot infektiösa medel av bakteriell och viral natur.
  5. Terpingidrat stimulerar bronkiets sekretoriska aktivitet, vilket bidrar till att förbättra utmatningen av sputum.

Kontra

Kontraindikationer att använda är:

  • samtidig användning med andra läkemedel som innehåller paracetamol;
  • Samtidig administrering av antidepressiva medel, inklusive MAO-hämmare, och en period på upp till 14 dagar efter deras uttag
  • epilepsi;
  • graviditet;
  • amning (amning);
  • den genetiska frånvaron av glukos-6-fosfat dehydrogenas;
  • sjukdomar i blodsystemet, lever, njurar;
  • hypertyreoidism;
  • diabetes;
  • arteriell hypertoni;
  • hjärtsjukdom (märkt stenos av aortas mun, akut hjärtinfarkt, takyarytmier);
  • godartad prostatahyperplasi;
  • glaukom med vinkel-stängning
  • barn upp till 18 år (MaxGripp), upp till 12 år (HotRem), upp till 6 år (Knight och Junior HotDrink), upp till 3 år (Broncho);
  • Överkänslighet mot ingredienserna som utgör läkemedlet.

Det används med försiktighet vid medfödd hyperbilirubinemi (ökad bilirubinnivå i blodet). Innan du börjar ta det, se till att det inte finns kontraindikationer.

Coldrex under graviditeten

Alla doser av Coldrex används med försiktighet under graviditeten, särskilt under första trimestern.

Den kombinerade kompositionen av läkemedlet kan ha en negativ effekt på det utvecklande fostret (teratogen effekt), men i vissa fall är dess användning tillåten under graviditet efter att läkemedlet har ordinerats av den behandlande läkaren och under hans dynamiska övervakning.

Dosering och administrering

Dosering och användning av droger beror på frisättningsform och patientens åldersgrupp. Utan recept kan du inte använda drogen i mer än 5 dagar i rad. Överstiga inte den rekommenderade dosen av mottagningen.

Coldrex, grundläggande instruktioner för användning.

  • Coldrex-tabletter är avsedda för vuxna och barn från sex år. Godtagbar dos för barn från 6 till 12 år - 1 tablett 4 gånger om dagen. Barn efter 12 år och vuxna patienter - 2 tabletter 4 gånger om dagen.
  • Pulver för att ta emot Junior Hotdrink oral suspension, kan tas för barn från sex år. Lägg till innehållet i påsen till 125 ml varmt vatten. Drick 4 gånger om dagen, med jämna mellanrum.
  • Pulver för att ta emot oral suspension HotRem. Till ett glas varmt vatten, inte kokande vatten, tillsätt innehållet i en dospåse. Vuxna behöver ta en påse efter 4-6 timmar, upp till 4 gånger om dagen. Barn från 12 år efter 6 timmar, inte mer än 3 gånger om dagen.
  • Pulver för att ta emot MaxGripp oral lösning. Till ett glas varmt vatten tillsätt en påse, rör om. Följande metod är inte tidigare än i 4-6 timmar, upp till 4 gånger om dagen. Förbud mot personer under 18 år på grund av den höga koncentrationen av paracetamol.
  • Coldrex Broncho sirap. Vuxna och barn över 12 år ska ta 10 ml. Barn från 3 till 12 år 5 ml. Det är nödvändigt att observera intervallet mellan doser på minst 2-3 timmar.
  • Coldrex Knight Syrup. Ta en gång om dagen, innan du lägger dig på natten. På 20 ml accepterar patienter från 12 år. För barn från 6 till 12 år är den tillåtna dosen 10 ml sirap. Kom ihåg att den totala dosen av paracetamol inte ska vara mer än 4 gram per dag.

Biverkningar och överdosering

Vid överensstämmelse med doser tolereras Coldrex väl av patienter i de flesta fall. I sällsynta fall observeras följande biverkningar:

  1. Matsmältningssystemet - illamående, kräkningar, smärta i magen.
  2. Nervsystemet - huvudvärk, nervös spänning, irritabilitet, sömnstörning.
  3. Kardiovaskulärt system - ökat systemiskt arteriellt tryck, hjärtklappning.
  4. Blod och röd benmärg - anemi (anemi), en minskning av antalet blodplättar i blodet (trombocytopeni).

Ett signifikant överskott av den rekommenderade terapeutiska dosen kan leda till utveckling av hudens hud, illamående, kräkningar, aptitlöshet, upp till dess fullständiga frånvaro (anorexi), nekros (död) hos leverceller. Allvarlig överdosering leder till massiv nekros av levern i strid med dess funktionella aktivitet och utvecklingen av leverkärl.

Behandling av överdosering innebär att mage, tarmen tar tarmsubstanser (aktiverat kol) och genomför också symtomatisk behandling. Acetylcystein är en specifik motgift mot paracetamol.

Coldrex Recensioner

Nästan alla recensioner av Coldrex är positiva. Patienter som tog drogen notera sin effektivitet. Coldrex eliminerar nästan alla kalla symptom i rekordtid. Patienter pratar om försvinnandet av frossa, en minskning av temperaturen och försvinnandet av smärta i halsen.

Coldrex och analoger: vilket läkemedel är bättre?

Analoger av läkemedlet är läkemedel med paracetamol.

En av de mest populära analogerna i Coldrex är Ferwex. Det är också ett ganska effektivt läkemedel för att bekämpa köldens manifestationer. Men det är troligt att om du är sjuk, men inte mycket, ska du ta Coldrex mediciner. Fervex tas med ett sämre hälsotillstånd.

Också betraktad som en annan analog av Coldrex - Theraflu. Och mycket ofta kan du möta en sådan fråga: "Vilket är bättre än Coldrex eller Theraflu?"

Paracetamol är också en del av theraflu, som i Coldrex. Apoteket kan erbjuda Teraflu eller Coldrex när du blir ombedd att sälja en kall behandling. Därför är det omöjligt att säga specifikt vad som är bäst. Varje läkemedel är lämplig för en person individuellt. Olika analoga och droger Coldrex pris.

Glöm inte att Coldrex-läkemedel och deras analoger är utformade för att eliminera symtom på förkylning. För att behandla orsakerna till förkylning, kommer läkaren att rekommendera andra läkemedel.

Särskilda instruktioner

Överdriven konsumtion av kaffe eller te under behandling kan leda till utveckling av irritabilitet och nervös spänning.

För att undvika giftig skada på levern, bör patienter avstå från att dricka alkohol. Vid kronisk alkoholism rekommenderas inte Coldrex-tabletter.

Påverkan på förmågan att köra bilar

Om det uppstår yrsel när du tar drogen är det nödvändigt att sluta att utöva potentiellt farliga aktiviteter som kräver hög koncentration av uppmärksamhet och omedelbara psykomotoriska reaktioner (körning och andra fordon, som arbetar med komplexa rörliga mekanismer, etc.).

Droginteraktioner

Vid samtidig användning av Coldrex med vissa droger kan biverkningar uppstå:

  • Difenin, barbiturater, rifampicin, karbamazepin, zidovudin och andra inducerare av levermikrosomala enzymer: en ökad risk för hepatotoxisk verkan;
  • Domperidon, metoklopramid: öka hastigheten på absorptionen av paracetamol;
  • Kolestiramin: minskning av absorptionshastigheten för paracetamol.

Samtidig användning av Coldrex med beta-blockerare, tricykliska antidepressiva medel och monoaminoxidashämmare rekommenderas inte. Mellan att ta medicinen bör du observera en paus på minst 14 dagar.

Genomsnittligt pris i Ryssland:

  • Coldrex (12 tabletter) - 125-150 rubel;
  • MaxGripp (5 påsar) - 180-200 rubel;
  • Hotrem (5 påsar) - 150-180 rubel;
  • Broncho (200 ml) - 120-150 rubel;
  • Larry Plus - (18 pastiller) - 200-240 gnid.

Genomsnittligt pris i Ukraina:

  • Coldrex (12 tabletter) - 45-55 UAH;
  • MaksGripp (10 påsar) - UAH 90-100;
  • Hotrem (10 påsar) - 80-95 UAH;
  • Broncho (200 ml) - 45-70 UAH;
  • Larry Plus - (18 pastiller) - 60-75 UAH.

Förvaringsförhållanden och lämna från apotek

Du behöver inte en läkares recept för att köpa Coldrex.

Tabletter och påsar av pulver bör hållas på platser med låg luftfuktighet vid en temperatur som inte överstiger + 25 ° C. Hållbarhetstid är 4 år från utfärdandedatumet (det anges på förpackningen).

Förvaras oåtkomligt för barn!

Hittills bara 1 kommentar

Nicholas

Jag älskar att cykla. Dessutom, sådan "pokatushki" - en integrerad del av mitt dagliga liv. Det stoppar inte heller regn eller snö eller bitter förkylning. Så det händer att jag kommer hem redan med passagen av näsan och ont i halsen. Om jag har tid att dricka ett pulver eller en kapsel, kommer jag nästa morgon som en gurka. Men om du inte dricker i tid, kommer ingen Coldrex att spara dig senare.