Analoger av Rinza Tablets

Rinza (tabletter) Betyg: 246

Rinza är ett indiskt läkemedel som tillhör en undergrupp av smärtstillande medel. Förutom paracetamol innehåller tabletterna också koffein, fenylefrinhydroklorid och klorfenaminmaleat. Det ordineras för symptomatisk behandling av influensa och ARVI.

Analoger av läkemedlet Rinza

Analog mer från 20 rubel.

Rinzasip - en av de billigaste substituten för det "ursprungliga" läkemedlet just nu. Den har en liknande frisättningsform och en liknande komposition. Rinzasip har kontraindikationer och biverkningar, så kontakta din läkare före användning.

Analog mer från 31 rubel.

Unic Pharmaceutical (Indien) Rinzasip - en av de billigaste substituten för det "ursprungliga" läkemedlet just nu. Den har en liknande frisättningsform och en liknande komposition. Rinzasip har kontraindikationer och biverkningar, så kontakta din läkare före användning.

Analog billigare från 3 rubel.

Rinicold är ett annat indiskt läkemedel. Kostnaden är något annorlunda än Rinza i en gynnsam riktning. Sammansättningen av de aktiva beståndsdelarna är exakt densamma. Kontraindicerad vid 6 års ålder under graviditet och amning.

Rinza - analoger och substitut

Tabellen listar alla generiska Rinza-tabletter, liksom deras genomsnittliga kostnad på apotek.

Antigrippin - dyrare 230 rubel.

Agri - CHEAPER 37 rubel.

AntiFlu Kids - ROADER 92 gnidning.

Anvimaks - dyrare 96 rubel.

Theraflu - dyrare 329 rubel.

Rinikold - dyrare 329 rubel.

Ferveks - ROADER 281 rubel.

Dela din erfarenhet med Rinza

Håll dig hemma

Rekommenderade analoger i tabellen är läkemedel med lämpligast innehåll av den aktiva substansen som används i Rinza.

För varje av dessa läkemedel ges - de genomsnittliga priserna för minimibeloppet, uppdateras regelbundet för att återspegla marknadssituationen.

Analog i piller, vid 148 rubel. dyrare än rhinza.

Analog i pulverform, för 10 rubel. dyrare än rhinza.

Analog i pulverform, vid 247 rubel. dyrare än rhinza.

Analog i pulverform, för 199 rubel. dyrare än rhinza.

Analoga tabletter, 45 rubel. billigare än Rinza.

Analog i pulverform, för 14 rubel. dyrare än rhinza.

Analoga tabletter, 14 rubel. dyrare än rhinza.

Varför analoger - dyrare eller billigare än Rinza?

Vanligtvis spenderas mycket tid och pengar på att göra en kemisk formel för ett läkemedel, test utförs. Då köper läkemedelsföretaget patentet och lägger det till försäljning.

Priset på drogen är högt eftersom måste återhämta investeringen. Andra droger är likartade i sammansättning, mindre kända men tidstestade förblir många gånger billigare.

Hur man identifierar en falsk

För att inte köpa en falsk drog måste du noga titta på ditt köp.

Det finns kontraindikationer! Innan du byter ett visst läkemedel, kontakta din läkare. Följ läkarens föreskrivna dosering!

Förberedelserna får inte användas senare än det datum som anges på förpackningen.

Lista över dyra billiga analoger Rinza

Catarralsjukdomar åtföljs av utvecklingen av en klinisk bild med uppenbarelse av symptom på feber, lakrimation och slemhinnor från näsan. För att eliminera dem förskriva läkemedlet Rinza.

Men i vissa situationer är dess användning förbjudet på grund av utvecklingen av biverkningar eller kontraindikationer. Rinza-analoger har samma farmakologiska effekt, varför de används som en substitution.

Om drogen

Rinza är ett läkemedel som tillhör den farmakologiska gruppen läkemedel som lindrar akuta symptom på förkylning. Dessutom har den en uttalad antipyretisk och analgetisk effekt, och blockerar också histaminreceptorer, vilket eliminerar symptomen på allergiska processer.

Farmakologiska parametrar av läkemedlet

På apotek kan du köpa Rinza tabletter, som är förpackade i en valuta på 10 stycken. I kartongbuntens bifogade abstrakt, som måste studeras före användning.

De viktigaste komponenterna som ger terapeutisk effekt under behandlingsperioden med Rinza.

Indikationer och fall där utnämningen av Rinza är förbjuden

Enligt instruktionerna för användning är Rinza utsedd för att eliminera de negativa symptomen på influensa och ARVI. Med hjälp av hennes eliminerade tecken på feber, ökad rivning, rinnande näsa och rusning, vilket orsakar förlust av styrka, värkande leder och muskelsvaghet.

Dessutom, enligt patientrecensioner, är läkemedlet bra för tand och huvudvärk.

Man bör komma ihåg att läkemedlet Rinza inte används i barnläkemedel. Det kan ordineras från en ålder av femton. Också varje trimester av graviditet och den period som föder barnet med bröstmjölk utesluter utnämningen av detta läkemedel.

Situationer som begränsar Rinza: s omfattning:

  • Att äta en patient har en frekvent plötslig ökning av blodtrycket.
  • dekompenserad diabetes mellitus;
  • avancerade former av aterosklerotiska lesioner av kransartärerna;
  • om en av ingredienserna i läkemedlet är ett allergen för patienten.

Dosering och pris

Tabletter vuxna och ungdomar ordineras 4 gånger under dagen en åt gången. Kursens längd bör inte överstiga en femdagarsperiod. Ibland är patienter förskrivna en analog av Rinza Hotseep. Det har samma indikationer, men det produceras i pulver, varifrån en varm dryck är beredd.

Eventuella negativa reaktioner

Brott mot frekvensen av läkemedlet Rinza eller överskrider dosen kan orsaka följande negativa manifestationer:

  1. Vid magtarmkanalen uppträder illamående med efterföljande utveckling av en gagreflex. Ibland uppstår smärta i den epigastriska zonen.
  2. Nervsystemet orsakar nedsatt sömn på grund av ökad excitabilitet.
  3. Hos patienter med hjärtafvikelser kan en plötslig ökning av blodtrycket inträffa. Ett vanligt symptom är takykardi (ökad hjärtfrekvens).
  4. Visuella organ kan reagera med en ökning av intraokulärt tryck.
  5. Spasm av släta muskler i bronkierna orsakar manifestationen av bronkospasm.
  6. Om en av komponenterna i denna dosform är ett allergen för patienten, kan en allergisk reaktion som en urtikaria utvecklas. Den vanligaste platsen för lokalisering är ansiktsområdet.

Varje negativ manifestation innebär en överklagande till den läkare som kommer att utse substitut (analoger av Rinza).

Lista över billiga analoger av Rinza:

  • Rinzasip (initial kostnad på 70 rubel.);
  • Solpadein (uppskattad kostnad på 12 rubel);
  • Efferalgan (28 rubel).

Rinza säljs utan recept på 120 till 140 rubel. Rinza Hotsip pulver har ett apotek kostnad inom 150 rubel.

Du behöver veta att följande Rinza-analoger kan ha en distinkt kemisk sammansättning, men också ha samma effekt.

Panadol

Terapeutisk effektivitet av detta läkemedel ger huvudämnet Paracetamol. För vuxna patienter finns det i tablettform. För barn från den andra månaden av livet rekommenderas användning av rektala suppositorier.

Den terapeutiska effekten observeras i följande fall:

  1. När behovet uppstår för att snabbt eliminera febrila manifestationer med en känsla av värme mot bakgrund av en kraftig ökning av kroppens temperaturindex.
  2. Om du upplever huvudvärk som migrän.
  3. Om det finns behov av att arrestera smärtan i ländryggen.
  4. Smärtsamma perioder hos kvinnor.
  5. I barnläkemedel används det som ett medel för att eliminera smärta vid tandvård. Används även för behandling av infektiösa barns sjukdomar (mässling, röda hund, parotit, skarlagris och väderbetalda koppor).

Var försiktig vid funktionella störningar i njurar och lever. Under perioden då barnet bärs kan läkemedlet endast ordineras under en läkares överinseende.

För förvärv av Panadol krävs inte receptform. Uppskov för barn har ett pris på 94 rubel. Sex tablettformer för vuxna överstiger inte kostnaden för 50 rubel.

Antigrippin

Analog av Rinza, som innehåller paracetamol (500 mg), klorfenamin (10 mg) och vitamin C (200 mg). Doseringsformulär finns i påsar med smak av honungs- och citron- eller kamillextrakt, och brösttabletter har en smak av grapefrukt eller hallon.

Läkemedlet är särskilt effektivt för att lindra negativa symptom på influensa och ARVI.

Ett fullständigt förbud förbjuder ett läkemedel om en patient diagnostiseras med mag- eller tarmsås, prostatahyperplasi eller akut njursvikt. I barnläkarmottagning får endast användas vid ungdomar (från 15 år). För kvinnor som förväntar sig en baby och under amning av en baby är läkemedlet inte förskrivet.

Kostnaden för apotek är 170 rubel, medan läkemedlet är tillgängligt för försäljning.

Grippostad

Den terapeutiska effekten av läkemedlet Grippostad beror på närvaron av 2 huvudkomponenter av ingrediensen Paracetamol och Ascorbinsyra. Läkemedlet är tillgängligt i form av kapslar, pulver, näsdroppar eller spray.

Användningen av läkemedlet orsakar en positiv effekt när följande symtom uppträder:

  • ökning av kroppstemperaturindex som ett resultat av smittsamma processer;
  • med olika former av artralgi och myalgi
  • tandvärk och huvudvärk hos olika geneser;
  • inflammatoriska processer i paranasala bihålor och hörselgången.

Situationer som begränsar läkemedlets omfattning Grippostad:

  • mage och tarmblodning
  • ihärdig ökning av blodtrycket;
  • kränkningar av glomerulär filtrering av njurarna och leverans misslyckande
  • hematopoietiska patologier med reducerad leukocytsyntes, brist på granulocyter eller med reducerat blodhemoglobin;
  • kroppsvikt mindre än 40 kg och barn under 12 år.

Den rekommenderade dosen är 4 doser per dag med jämna mellanrum. Behandlingskursen bör inte överstiga en tre-dagarsperiod.

Förvärvat utan att presentera en recept till ett pris av 115 till 120 rubel.

ibuprofen

Denna dosform har en nonsteroidal antiinflammatorisk effekt. Huvudingrediensen med samma namn Ibuprofen ger antipyretisk och smärtstillande effekt på grund av vad den används i analogi med läkemedlet Rinza.

Med användningen finns det en positiv trend som möjliggör att eliminera de kliniska symptomen av influensa och ARVI. Ibuprofen eliminerar också väl paroxysmal huvudvärk och obehag som uppstår med neuralgi och myalgi.

En fullständig tabu på drogen uppstår i följande fall:

  • när någon av beståndsdelarna är allergiframkallande för patienten
  • under förvärv av ulcerativa processer i mage och tarmar;
  • tendens till spontan intestinal eller gastrisk blödning;
  • ärftliga sjukdomar där blodpropp är störd (hemofili eller diatese i hemorragisk form);
  • om barnet är yngre än 6 år.

Ett apoteksköp görs utan receptform. Genomsnittspriset ligger i intervallet 38 till 45 rubel.

Du bör veta att Ibuprofen inte påverkar sjukdomsförloppet. Det föreskrivs bara för att eliminera de negativa tecknen på den patologiska processen.

Coldrex

Kemisk sammansättning Coldrex är en nära analog av Rinza. Terapeutisk effekt är baserad på den terapeutiska effekten av de tre huvudingredienserna.

  1. Paracetamol. Stabilisera kroppens temperaturindex och har smärtstillande egenskaper.
  2. Fenylefrin. Avlägsnar brännande känsla, klåda och eliminerar svullnad av vävnader.
  3. Askorbinsyra. Ökar kroppens immunstatus, samtidigt som den har antiviral aktivitet i de tidiga stadierna av virala patologier.

Förbättrad smak har ColdRex HotRem med mentol, honung och citron arom.

Huvudindikationen är kampen mot den kliniska bilden av förkylning (feber, nässäppa, muskelsmärta).

Det är nödvändigt att avstå från användning av läkemedlet vid uttalade funktionsfel i njurarna och leveren, med en signifikant ökning av blodtrycket, liksom gravida kvinnor, kvinnor under amning och barn under 18 år. Varaktigheten av behandlingen är 5 dagar, en dospåse inom intervallet 4 till 6 timmar.

Apotekspriset kan ligga i intervallet från 300 till 350 rubel. Läkemedlet är tillgängligt utan recept.

paracetamol

Paracetamols terapeutiska effekt är baserad på innehållet av den aktiva beståndsdelen i det med samma namn. Läkemedlet tillhör den farmakologiska gruppen av icke-narkotiska analgetika. Dess användning låter dig eliminera smärtan av olika ursprung och feber manifestationer i smittsamma och virala sjukdomar.

Individuell intolerans och funktionella störningar i lever och njurar är de viktigaste kontraindikationerna av paracetamol. I form av suppositorier kan användas för spädbarn, är suspensionen lämplig för äldre barn, tabletter formulerade för vuxna patienter.

Försiktighet krävs vid behandling av patienter som har sjukdomar i mag och tarmar. Överdosering och användningsfrekvens bidrar till utvecklingen av allergiska manifestationer (utslag på typen av urtikaria).

En blister med tio piller har ett pris på högst 35 rubel. Läkemedlet är i det offentliga området, vilket tillåter det att köpa utan att presentera recept.

Rinikold eller Rinza vilket är bättre?

Bland de fullständiga analogerna av Rinza bör noteras Rinikold. Det har samma sammansättning, varför patienter har en fråga om vilka medel de borde föredra.

I det här fallet finns det bara två kriterier:

  1. Patientens ålder. Rinicold är godkänt för användning från 6 års ålder, medan Rinzu endast kan ges som tonåring (efter 15 års ålder).
  2. Kostnad. Priset för valutan med 10 tabletter av Rinicold ligger inom 110 rubel. Rinza har ett pris från 140 till 150 rubel.

rimantadin

Den viktigaste aktiva komponenten i rimantadin ger en positiv trend i behandlingen av virusinfektion hos vuxna och barn som är 7 år. Dessutom används det som förebyggande åtgärder för att förhindra utvecklingen av viral encefalit.

Kroniska patologier av njurar och lever, alla trimester av graviditet och en tendens att utveckla allergier mot de ingående komponenterna är en fullständig kontraindikation. Om multipliciteten och varaktigheten av användningen bryts eller när patienten började ta mediciner utan medicinsk övervakning ökar risken för följande negativa manifestationer:

  • illamående kan ersättas med en gagreflex;
  • det finns huvudvärk och yrsel
  • På dagtid finns det en känsla av sömnighet, och på kvällen störs sömnprocessen.
  • ökat blodtryck på grund av hjärtklappning (takykardi);
  • allergisk utslag på typen av urtikaria.

Under diskoteket i apotekskedjan kan du köpa Remantadin för 67-80 rubel.

Vad är bättre än Rinza eller Theraflu?

Rhinza och Theraflu är analoger och ordineras när de förekommer i samma patologiska manifestationer. Men det finns situationer när en av läkemedlen är att föredra.

Detta tar hänsyn till följande egenskaper hos dessa läkemedelsformer:

  1. Funktionskomposition. Rinza har en större mängd Paracetamol, vilket ger effekt vid långvariga temperatursteg. Dess analog har närvaron av askorbinsyra i dess komposition, vilket hjälper till att stärka kroppens immunstatus, och detta är en viktig kvalitet vid behandling av infektionssjukdomar.
  2. Theraflu kan tas från 12 års ålder, och användningen av analoga Rinza tabletter är tillåten för användning först efter 15 års ålder.
  3. Varaktigheten av kursen Theraflu ska inte överstiga en tre dagarsperiod, annars finns det sannolikhet för ett funktionellt misslyckande av njurarna. Rinza föreskrev kurs i 5 dagar.
  4. Kostnad. Priset på ett Rinza-paket är 2 gånger billigare än den analoga Theraflu.

Theraflu

Effektiviteten av medicinen tillhandahålls av de tre huvudingredienserna Paracetamol, Fenylylefrinhydroklorid och Feniraminmaleathydroklorid. Tack vare denna unika sammansättning reduceras svårighetsgraden av inflammatorisk process i infektionssjukdomar, svullnaden i slemhinnorna i näspassagen och visuella organ reduceras. Detta bidrar till den positiva dynamiken vid behandling av influensa och parainfluensa, adenovirala och rinovirusinfektioner.

Terapeutisk dosering är 4 tabletter eller påsar som tas regelbundet under hela dagen. Den maximala behandlingen bör inte överstiga 3 dagar. Annars kan det finnas smärta i den epigastriska zonen, en ökning av blodtrycket, förvärras sömn på natten och allergiska reaktioner.

OTC-tjänst i apoteksnätverket betyder inte att läkemedlet är tillåtet för användning utan recept. Förpackning med tio påsar har ett pris i intervallet 320 till 360 rubel.

Fervex

Fervex är den mest populära och vanliga analogen av Rinza. Den terapeutiska kompositionen ger innehållet av paracetamol, vitamin C och feniraminmalat. En varm dryck gjord av torrt pulver eliminerar tecknen på en klinisk bild som bildas som en följd av utvecklingen av en respiratorisk infektion av virusgenesen.

Det tolereras vanligtvis väl av patienter, men användningen bör avstå om det finns erosioner och sår i magen eller tarmarna och vid allvarlig njursvikt. Den första och tredje trimestern av graviditeten och den period då en kvinna matar barnet med bröstmjölk tillåter inte användningen av denna doseringsform. Fervex används inte heller i barnläkemedel, det kan endast ordineras vid en ålder av femton år.

Den ursprungliga kostnaden börjar från 270 rubel. I apotekskedjan för förvärvet av Ferveks behöver ingen receptformulär.

Enligt instruktionerna har alla Rinza-analoger samma effekt, men effekten uppnås på grund av olika sammansättningar. Denna funktion möjliggör substitution av läkemedlet i händelse av att individuell intolerans uppträder, eller när en av komponenterna blir en utlösare vid utvecklingen av en allergisk reaktion.

Trots det breda valet av analoger bör man inte självständigt ersätta doseringsformerna, baserat på familjemedlemmarnas råd, och styras av informationen som erhållits genom att titta på reklamfilmer. Endast läkaren kan hämta den nödvändiga analogen.

Analoger av Rinza Tablets

Senaste prisuppdatering: 03/05/2019

Lista över analoger: sortering efter pris, betyg

Rinza (tabletter) Betyg: 222

Billiga Rinza-ersättare

Rinicold (tabletter) Betyg: 268 Upp

Analog billigare från 3 rubel.

Rinicold är ett annat indiskt läkemedel. Kostnaden är något annorlunda än Rinza i en gynnsam riktning. Sammansättningen av de aktiva beståndsdelarna är exakt densamma. Kontraindicerad vid 6 års ålder under graviditet och amning.

Rinzasip (påsar) Betyg: 238 Upp

Analog mer från 20 rubel.

Från det "ursprungliga" läkemedlet skiljer sig Rinzasip i form av frisättning, men uppsättningen DV och deras doser är desamma. Kan ordineras för behandling av influensa, SARS, samt för att minska smärta.

RiniKold Hotmix (påsar) Betyg: 186 Upp

Analog mer från 31 rubel.

RiniCold Hotmix är ett dyrare alternativ till Rinza. Den framställs i form av ett pulver avsett att lösas i varmt vatten. Säljs med olika smaker. Sammansättningen skiljer sig inte från andra droger från denna sida.

Bra läkemedel till ett överkomligt pris! Det är konstigt att väldigt få människor vet om honom! Personligen hjälper det mig mycket bättre än Rinza och andra gillar det.

Rinza - analoger

Hur man använder

  • Lägg till droger från snabbsökningen på den övre panelen med hjälp av Analog och titta på resultatet.
  • För preparat med aktiv substans visas en lista över kompletta analoger (med samma komponenter).
  • Ange de medel som analogerna inte ska interagera med
  • Lägg till sjukdomar, med beaktande av indikationer, kontraindikationer och biverkningar av vilka analoger kommer att väljas.
  • Visa mer pedagogisk video om val av analoger

Varför behöver du söka efter analoger

  • Medicinsk onlinetjänst är utformad för att välja den optimala ersättningen av droger.
  • Hitta billiga motsvarigheter för dyra droger.
  • För läkemedel som inte har fullständiga analoger, se listan över de mest liknande drogerna som används.
  • Om du är professionell hjälper hjälp av artificiell intelligens vid valet av behandling.

Läkemedlet "Rinza": inga kompletta analoger; 100 analoger i aktion, den mest liknande - Viks Active SimptoMax Plus (247-444)

Kortfattad information om verktyget

Kriterier för att välja analoger

Eventuella substitut av läkemedlet "Rinza"

Analoger för åtgärd

Fördelen med Cyberis är mångsidigheten, tack vare vilken den kan välja analoger för alla droger. Konstgjord intelligens analyserar indikationer, kontraindikationer, komponenter, farmakologiska grupper samt information om praktisk användning av droger och visar de bästa ersättningarna med grad av likhet i procent.
Fulla analoga läkemedel är inte alltid tillgängliga, och deras användning är inte alltid möjlig på grund av förekomsten av farliga läkemedelsinteraktioner. Därför är det nödvändigt att använda bara liknande droger, ibland även från olika farmakologiska grupper.

Rinza-analoger

Den här sidan innehåller en lista över alla Rinz-analoger i komposition och tillämpning. En lista över billiga analoger, samt att kunna jämföra priser på apotek.

  • Skölj billigaste analog: Maxicold Reno
  • Den mest populära analogen av Rinza: Antigrippin
  • ATC-klassificering: Paracetamol i kombination med andra läkemedel (exklusive psykotropa läkemedel)
  • Aktiva ingredienser / komposition: koffein, paracetamol, fenylefrin, klorfenamin

Billiga analoger Rinza

Vid beräkning av kostnaden för billiga Rinz-analoger beaktades det lägsta pris som hittades i de prislistor som apotekarna tillhandahållit.

Populära analoger Rinza

Denna lista över läkemedelsanaloger är baserad på statistik för de mest efterfrågade drogerna.

Alla analoger Rinza

Analoger i sammansättning och indikationer

Ovanstående lista över läkemedelsanaloger, i vilka Rinza-substitut är angivna, är det mest lämpliga, eftersom de har samma sammansättning av aktiva beståndsdelar och sammanfaller i enlighet med indikationerna för användning

Analoger om indikationer och användningsmetoder

Olika sammansättningar kan vara desamma enligt indikationerna och användningsförfarandet.

Hur man hittar en billig motsvarighet till dyr medicin?

För att hitta en billig analog av ett läkemedel, en generisk eller en synonym, rekommenderar vi att vi först och främst uppmärksammar kompositionen, nämligen samma aktiva ingredienser och indikationer för användning. De aktiva ingredienserna i läkemedlet är desamma och indikerar att läkemedlet är synonymt med ett läkemedel som är farmaceutiskt ekvivalent eller ett farmaceutiskt alternativ. Glöm inte emellertid de inaktiva komponenterna av liknande droger som kan påverka säkerheten och effekten. Glöm inte råd från läkare, självbehandling kan skada din hälsa, så kontakta alltid din läkare innan du använder något läkemedel.

Rinza pris

På platserna nedan kan du hitta priser för Rinza och ta reda på tillgängligheten på ett apotek i närheten.

Rinza instruktion

struktur

Tabletter 1 flik.
aktiva ingredienser: koffein 30 mg; paracetamol 500 mg; fenylefrinhydroklorid 10 mg; klorfenaminmaleat 2 mg
hjälpämnen: kolloidal kiseldioxid; majsstärkelse; majsstärkelse (för 20% pasta); Povidon (K30); natriummetylparahydroxibensoat; magnesiumstearat; talk; natriumkarboximetylstärkelse (typ A); färgämne Crimson (Ponso 4R)

Farmakologisk aktivitet

Psykostimulerande, anti-kongestiv, antihistamin, analgetisk, antipyretisk.

Kombinerat läkemedel. Paracetamol har antipyretisk och smärtstillande effekt - minskar smärta, observerad i förkylning (ont i halsen, huvudvärk, muskelsmärta och ledsmärta), minskar hög temperatur. Fenylefrin har en vasokonstrictor effekt - minskar svullnad och hyperemi i slemhinnorna i övre luftvägarna och paranasala bihålor. Klorfenamin har antiallergisk effekt - eliminerar kliande ögon, näsa och hals, svullnad och hyperemi i slemhinnorna i näshålan, nasofarynx och paranasala bihålar, minskar utsöndringsexperationer. Koffein har en stimulerande effekt på centrala nervsystemet, vilket leder till minskad utmattning och sömnighet, och en ökning av mental och fysisk prestanda.

vittnesbörd

Symtomatisk behandling av förkylningar, ARVI, inkl. influensa (feber syndrom, smärt syndrom, rinorré).

Kontra

  • uttalad ateroskleros av kransartärerna;
  • hypertoni (svår);
  • diabetes mellitus (svår);
  • överkänslighet mot paracetamol och andra komponenter som utgör läkemedlet;
  • ta andra droger som innehåller ämnen som ingår i läkemedlet Rinza®;
  • samtidig administration av tricykliska antidepressiva medel, MAO-hämmare, beta-blockerare;
  • graviditet;
  • laktationsperiod
  • barns ålder (upp till 15 år).

Med försiktighet: arteriell hypertoni; hypertyreoidism; feokromocytom; diabetes; bronkial astma kronisk obstruktiv lungsjukdom; brist på glukos-6-fosfatdehydrogenas; blodsjukdomar; medfödd hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson och Rotor syndrom); lever- och / eller njursvikt glaukom med vinkel-stängning prostatahyperplasi.

Biverkningar

Allergiska reaktioner (inklusive hudutslag, klåda, urtikaria, angioödem), yrsel, sömnstörningar, irritabilitet, mydriasis; ökat blodtryck, takykardi; illamående, kräkningar, epigastrisk smärta; torr mun urinretention boendeparesis, ökat intraokulärt tryck; blodbrist, blodpropp, blodproblem hepatotoxisk verkan, nefrotoxicitet (renal kolik, glykosuri, interstitiell nefrit, papillär nekros); bronkial obstruktion.

interaktion

Förbättrar effekterna av MAO-hämmare, sedativa medel, etanol.

Antidepressiva medel, anti-parkinsoniska läkemedel, antipsykotika, fenotiazinderivat - öka risken för urinretention, muntorrhet och förstoppning.

GCS ökar risken för att utveckla glaukom.

Paracetamol minskar effektiviteten av urikosurala läkemedel.

Etanol ökar den sedativa effekten av antihistaminläkemedel.

Klorfenamin samtidigt med MAO-hämmare kan furazolidon orsaka hypertensiv kris, agitation, hyperpyrexi.

Tricykliska antidepressiva medel ökar den adrenomimetiska effekten av fenylefrin, samtidig utnämning av halotan ökar risken för ventrikelarytmier.

Minskar den hypotensiva effekten av guanetidin, vilket i sin tur ökar den alfa-adrenomimetiska aktiviteten hos fenylefrin.

Vid samtidig utnämning med barbiturater ökar difenin, karbamazepin, rifampicin och andra inducerare av levermikrosomala enzymer risken för utveckling av paratetamols hepatotoxiska effekt.

Dosering och administrering

Inside. Barn över 15 år och vuxna - 1 flik. 3-4 gånger om dagen. Den maximala dagliga dosen - 4 tabletter. Behandlingsförloppet är inte mer än 5 dagar.

överdos

Förorsakad, som regel, paracetamol, manifesterad efter att ha tagit mer än 10-15 g.

Symtom: hudens hud, anorexi, illamående, kräkningar; gepatonekroz; ökad aktivitet av levertransaminaser, ökad PV.

Vid överdosering är ett brådskande behov av att konsultera en läkare.

Behandling: gastrisk spolning följt av utnämning av aktivt kol; symptomatisk behandling, införande av metionin efter 8-9 timmar efter överdosering och acetylcystein - efter 12 timmar.

Särskilda instruktioner

Under behandlingsperioden bör man avstå från att ta alkohol, hypnotika och anxiolytiska läkemedel (lugnande medel).

Ta inte med andra läkemedel som innehåller paracetamol.

Påverkan på förmågan att köra fordon och drivmekanismer. Under behandlingsperioden är det nödvändigt att avstå från att köra fordon och engagera sig i andra potentiellt farliga aktiviteter som kräver hög koncentration av uppmärksamhet och psykomotorisk hastighet.

Försäljningsvillkor för apotek

Förvaringsförhållanden

På en torr, mörk plats vid en temperatur av högst 25 ° C.

Rinza i Moskva

instruktion

  • Ej funnen eller innehåller i sin sammansättning naturliga ingredienser och icke-standardiserade aktiva substanser, inte relaterade till internationella icke-proprietära namn (INN).

Paracetamol har en analgetisk och antipyretisk effekt. Minskar smärta som observeras vid förkylning, ont i halsen, huvudvärk, muskel- och ledvärk, minskar hög feber.

Fenyllefrin - Alpha1-adrenoagonists. Har en vasokonstrictor effekt, minskar svullnad och hyperemi i slemhinnorna i övre luftvägarna och paranasala bihålor.

Klorfenamin - Histamin H-blockerare1-receptor, har anti-allergisk effekt, minskar svullnad och hyperemi i slemhinnorna i näshålan, nasofarynx och paranasala bihålar, eliminerar klåda i ögonen och näsan, minskar utsöndringsexperimenten.

Koffein har en stimulerande effekt på centrala nervsystemet, vilket leder till minskad utmattning och sömnighet, och en ökning av mental och fysisk prestanda.

Allergiska reaktioner: Hudutslag, klåda, urtikaria, angioödem.

Från sidan av centrala nervsystemet: yrsel, sömnstörningar, irritabilitet.

Sedan hjärt-kärlsystemet: ökat blodtryck, takykardi.

På matsmältningssidan: torr mun, illamående, kräkningar, epigastrisk smärta, hepatotoxisk effekt.

Från synets organ: mydriasis, boendeparesis, ökat intraokulärt tryck.

På den hematopoetiska systemets sida: anemi, trombocytopeni, agranulocytos, hemolytisk anemi, aplastisk anemi, metemoglobinemi, pancytopeni.

På urinvägarna: njurkolik, glykosuri, inertial nefrit, papillär nekros.

På andningsdelen: bronkial obstruktion.

- uttalad ateroskleros av kransartärerna

- arteriell hypertoni (svår kurs)

diabetes mellitus (svår)

- samtidig administrering av tricykliska antidepressiva medel, MAO-hämmare, beta-blockerare;

- Samtidig administrering av preparat innehållande komponenterna som ingår i preparatet Rinza ®;

- Barnens ålder upp till 15 år

- överkänslighet mot läkemedlet

Försiktighetsåtgärder bör användas läkemedel för hypertoni, hypertyreoidism, feokromocytom, diabetes, bronkial astma, kronisk obstruktiv lungsjukdom, brist på glukos-6-fosfatdehydrogenas, blodsjukdomar, medfödda hyperbilirubinemi (Gilbert syndrom, Dubin-Johnson syndrom, Rotor-syndrom), hepatisk och / eller njursvikt, vinkelförslutningsglukom, prostatahyperplasi.

På grund av, som regel, paracetamol, uppträder en överdos efter att ha tagit mer än 10-15 g av den senare.

Symtom: hudens hud, anorexi, illamående, kräkningar, hepatonekros, ökad aktivitet av hepatransaminaser, en ökning av protrombintiden.

Behandling: gastric lavage följt av utseende av aktivt kol, symptomatisk behandling, införande av metionin efter 8-9 timmar efter överdosering och acetylcystein - efter 12 timmar.

Rinza ® förbättrar effekterna av MAO-hämmare, sedativa medel, etanol.

Med samtidig användning av läkemedlet Rinza ® med antidepressiva medel ökar anti-parkinsonmedicin, antipsykotika, fenotiazinderivat risken för urinretention, torr mun, förstoppning.

GCS med samtidig användning av läkemedlet Rinza ® ökar risken för glaukom.

Paracetamol minskar effektiviteten av diuretika.

Etanol ökar den sedativa effekten av antihistaminläkemedel.

Användningen av klorfenamin samtidigt med MAO-hämmare, kan furazolidon leda till hypertensiv kris, agitation, hyperpyrexi.

Tricykliska antidepressiva medel ökar den adrenomimetiska effekten av fenylefrin, samtidig utnämning av halotan ökar risken för ventrikelarytmier.

Fenylefrin minskar den hypotensiva effekten av guanetidin, vilket i sin tur förbättrar fenylefrins alfa-adrenostimuliruyuschy aktivitet.

Med samtidig användning av Rinza med barbiturater ökar difenin, karbamazepin, rifampicin och andra inducerare av levermikrosomala enzymer risken för utveckling av den hepatotoxiska effekten av paracetamol.

Läkemedlet ska förvaras utom räckhåll för barn, torra, skyddade mot ljus, vid en temperatur som inte överstiger 25 ° C. Hållbarhet - 3 år.

Under perioden med användning av läkemedlet bör Rinza ® avstå från användning av alkohol, sömntabletter och anxiolytika (lugnande medel).

Ta inte samtidigt med andra läkemedel som innehåller paracetamol.

Patienten ska informeras om att om läkemedlet har blivit oanvändbart eller har gått ut, bör du inte kasta det i avloppsvattnet eller på gatan. Det är nödvändigt att sätta drogen i påsen och lägga den i papperskorgen. Dessa åtgärder kommer att bidra till att skydda miljön.

Påverkan på förmågan att köra biltransport- och kontrollmekanismer

Under behandlingsperioden bör man avstå från att köra bilar och engagera sig i andra potentiellt farliga aktiviteter som kräver ökad koncentration och psykomotorisk hastighet.

Rinzai

06 december 2009

Rinza - smärtstillande medel och antiinflammatorisk medel.

Instruktioner och beskrivning av läkemedlet Rinza

Rhinza är ett syntetiskt läkemedel som innehåller paracetamol, koffein och andra ämnen. Den kumulativa effekten av de aktiva komponenterna i Rinza leder till en minskning av temperaturen, smärtlindring, inklusive huvudvärk, minskning av mukosalt ödem och mängd utsläpp, eliminering av allergiska reaktioner och återställande av allmän ton. Applicera detta läkemedel som Zanamivir med influensa, förkylningar och ARVI.

Framställa Rinzu i form av tabletter för oral administrering. Beskrivningen av läkemedlet innehåller information om behandlingsregimer och doser. Vuxna och ungdomar över femton år kan använda Rinza.

Detta kan orsaka biverkningar som:

  • huvudvärk, overexcitement, tremor, ångest;
  • ökat tryck, avbrott i hjärtfrekvensen;
  • njurkolik, nefritis;
  • leverskade;
  • en droppe i blodsockernivån;
  • blodsjukdomar;
  • lokala allergiska reaktioner och anafylaktisk chock.

Det är uppenbart att en möjlighet till utveckling av sådana allvarliga komplikationer bör tvinga en person att använda detta läkemedel med försiktighet och endast enligt instruktioner från en läkare.

Det finns egenskaper hos en kombination av Rinza med andra läkemedel. Dessutom kan Rinza inte, under mottagningen, dricka alkohol, lugnande medel, sömntabletter, köra bil och delta i aktiviteter som kräver hög koncentration av uppmärksamhet. Med lång tid att ta detta läkemedel är det nödvändigt att övervaka funktionerna i lever, njurar, blodförhållanden, blodtryck och hjärtaktivitet. Att hitta en biverkning av Rinza på något av kroppssystemen är att det är nödvändigt att omedelbart sluta behandlingen.

Kontraindikationer:

Det här verktyget visas inte:

  • barn under femton år
  • gravid och lakterande
  • patienter med sjukdomar i hjärt-kärlsystemet, lever, njurar, diabetes.

Analoger billigare Rinza

Kombinationen av koffein, paracetamol, fenylefrin och klorfenamin i form av tabletter finns i sådana lösningar som:

I de flesta apotek är en analog av Rinza Rinikold billigare med 10-30 rubel. En allmän rekommendation för sådana åtgärder är att använda dem endast i extrema fall - när du snabbt behöver lindra kalla symptom, "återställ" din arbetsförmåga under en kort tid. Huvudbehandlingen av ARVI innebär användning av andra droger och procedurer som inte "uppmuntrar" kroppen, men bidrar till utvisandet av virus och den naturliga restaureringen av alla funktioner.

Recensioner av Rinza

Recensioner om användningen av Rinza är få. För det mesta karakteriserar de positivt läkemedlet: kalla symptom tolererades bättre, personen återhämtade sig snabbare. Ofta rekommenderar folk varandra att ta Rinza, "om det är helt outhärdligt" "för att snabbt återhämta sig." Det betyder att Rinza, från sin egen erfarenhet, är ganska snabb och märkbar.
Det finns också rapporter om biverkningar som är kända för denna medicinering: patienter hade arteriellt tryck, hjärtslagfel och därmed associerade med detta, ångest, sömnlöshet.

Ofta omnämnandet av läkemedlet förknippade med frågor om rättigheten av utnämningen av Rinza och möjligheten att kombinera med andra droger. Svar på dessa frågor är alltid blandade och komplexa. Det är möjligt att sammanfatta specialisternas åsikter, återigen upprepa att det i varje enskilt fall är nödvändigt att väga för och nackdelar väldigt noga, för att korrelera terapeutiska och biverkningar av detta läkemedel.

Sammanfattningsvis information om användningen av läkemedlet Rinza behöver, uppmärksamma först och främst risken i samband med den. Det finns många mediciner som tas för feber och akuta luftvägsinfektioner, de är allmänt tillgängliga, men det komplicerar bara valet. Om du behandlar dig själv - använd folkemedicin och läkemedel utan allvarliga biverkningar. Om ditt tillstånd kräver ett besök hos en läkare - hitta en specialist som inte avvisar ditt problem med en vanlig lista över möten och kommer att kunna välja en individuell behandlingsplan.

RINZA® tabletter för kall och influensa - återkallelse

En billigare tablettanalog av alla typer av Coldrex, Theraflu, etc.

När vi är sjuka med SARS eller influensa, är dessa sjukdomar som regel åtföljda av obehagliga symtom: frysningar, störningar i näsan, huvudvärk. Och vanligtvis, för att lindra dessa symptom, tillgriper vi alla slags pulver, som nu är rikliga till olika priser. Kanske är de mest kända Theraflu och Coldrex. Tja, priserna för dem respektive högst.

Det är ingen hemlighet att grunden för alla dessa läkemedel är Paracetamol, bara en som sänker temperaturen och har en analgetisk effekt.

Men från stupad näsa innehåller substansen fenylefrinhydroklorid överallt.

Doseringen av dessa ämnen varierar i olika preparat. Tja, det kan finnas några andra ämnen.

Om vi ​​pratar om pulver har jag inte köpt kända varumärken under lång tid, men ta en mer blygsam Flucomp. Samma sak, men för mindre pengar.

Det finns dock ett ännu billigare läkemedel. Samma sak, men i piller och ännu billigare.

Detta är Rinza's drug. Det finns tillgängligt i tabletter. I förpackningen med 10 stycken till ett pris av 102 rubel.

Som jämförelse kostar billiga Fluomp 167 rosor och dyra Coldrex (10 påsar) 300 rubel.

Analoger för Rinza, tabletter

Beställ med ett klick

  • ATX-klassificering: N02BE51 Paracetamol i kombination med andra läkemedel (exklusive psykoleptika)
  • Mnn eller gruppnamn: Bortezomib
  • Farmakologisk grupp: R05A - KONTRAINDIKAT DRUGS UTAN ANTI-MIKROBIALA KOMPONENTER
  • Tillverkare: UNIQUE
  • Licens Ägare: UNIQUE
  • Land: Okänt

Fick du sjukskrivning på grund av ryggsmärta?

Hur ofta upplever du ryggvärkproblem?

Kan du tolerera smärta utan att ta smärtstillande medel?

Lär dig mer så snabbt som möjligt för att klara av ryggsmärta.

Fick du sjukskrivning på grund av ryggsmärta?

Hur ofta upplever du ryggvärkproblem?

Kan du tolerera smärta utan att ta smärtstillande medel?

Lär dig mer så snabbt som möjligt för att klara av ryggsmärta.